Preventivní tisková zpráva k problematice legalizace výnosů z trestné činnosti neboli „praní špinavých peněz“

Preventivní tisková zpráva k problematice legalizace výnosů z trestné činnosti neboli „praní špinavých peněz“

 por. Bc. Pavla Welnová

Žena se stala „bílým koněm“ 

 

Jako „bílý kůň“ se slangově označuje osoba, která je pachatelem nastrčena k páchání trestné činnosti, aby zakryla jeho skutečnou identitu, případně identitu ostatních osob na trestné činnosti participujících a v neposlední řadě také k tomu, aby mu domněle ale i nedomněle pomohla zlegalizovat, tedy „vyprat špinavé peníze“ (peníze pocházející z trestné činnosti). Bílý kůň, tedy ani nemusí tušit, že se dopouští trestné činnosti, může figurovat jako pachatel, ale i poškozený. 

 

V našem případě měl neznámý pachatel vzbudit v ženě soucit a v domněnce, že si píše s opravdovým zahraničním umělcem, pod legendou odeslání peněz na dobročinné účely, ji obelhal a přiměl přijmout platby od jí neznámých příjemců na svůj soukromý účet a tyto odeslat dál. 

 

Jak k celé věci došlo?

 

Ženu z Opavska měl na jedné sociální síti oslovit podvodník, který se vydával za zahraničního zpěváka, jehož hudbu žena poslouchala. Psal anglicky i česky.

Po nějaké době ji měl napsat, že přispívá na sirotčince a požádat ji o pomoc při poslání peněz na tyto dobročinné účely.

Měl jí namluvit, že potřebuje, aby si vytvořila účet na kryptoměnové burze Binance. Ženě středního věku poslal odkaz, kde má účet založit. Následně ji přesvědčil, že musí peníze na sirotčince odeslat na její soukromý bankovní účet a z něj má přijaté peníze odeslat na účet Binance.

Podvedená žena v domnění, že koná dobrý skutek tak učinila. Převedla ve dvou platbách celkem více jak 65 tisíc korun.

Nakonec, když si ženu pozvali kvůli podezřelých plateb do banky, neznámému pachateli měla ještě napsat zprávu s otázkou, proč si ji někdo zve kvůli odeslaných peněz na dobročinné účely do banky? Podvodník se jí měl přiznat, že vše co jí napsal, si vymyslel.

 

Preventivní doporučení: 

 

–          nevěřte jakýmkoliv virtuálním kontaktům, 

–          nevěřte cizím osobám, které vám píší zprávy, emaily nebo vám přímo telefonují, 

–          neklikejte na odkazy zaslané z neznámých zdrojů, 

–          nepřeposílejte svá osobní hesla k bankovním a jiným účtům, 

–          nikdy na základě požadavku neznámé osoby nevytvářejte další účty, neposílejte kopie svých dokladů a neprovádějte mezibankovní převody nebo platby kartou, 

–          nepřeposílejte platby od vámi neznámých příjemců,

–          pokud vám přijde neznámá platba na účet, jste povinni o tom informovat banku a věc s ní řešit.

 

Pozor!

 

–          při přijetí platby na váš účet, pocházející z neznámého zdroje, sami kontaktujte banku, můžete se tak vyhnout případnému trestnímu stíhání,

–          v případě že Finanční analytický úřad, který plní funkci finanční zpravodajské jednotky České republiky vyhodnotí bankovní transakci jako podezřelou, věc oznámí Policii České republiky, která z úřední povinnosti musí věc prošetřit, zda došlo nebo nedošlo ke spáchání trestného činu a vyvodit případnou trestní odpovědnost konkrétní osoby.

–          nenechte se oklamat a napálit virtuální osobou, nikdy nevíte, kdo opravdu za kontaktem či profilem, třebaže známého jména, opravdu stojí, pokud vám to osobně daný člověk nepotvrdí. Nestaňte se „bílým koněm“!